Winnica Notabene

Produkcja wina najczęściej kojarzy nam się z takimi państwami jak Hiszpania, Włochy czy Francja. Są to kraje, w których tworzenie tego trunku ma swoją długą i bogatą historię, a warunki potrzebne do uprawy winorośli są najlepsze. Produkowanie wina w naszym kraju może nie jest tak popularne, jednak nie każdy wie, że na samym Podkarpaciu mamy około 200 winnic! Udało nam się odwiedzić jedno z takich miejsc, gdzie mogliśmy zobaczyć na własne oczy jak to wszystko wygląda „od kuchni”. Zapraszamy Cię do podróży po Winnicy Notabene!


Winnica Notabene znajduje się w Pstrągowej, w powiecie strzyżowskim, około 30 km od Rzeszowa. Przyjechaliśmy tutaj na specjalne zaproszenie właścicieli, którzy chcieli pokazać nam jak wygląda cała winnica, jak wygląda praca na takim terenie, jakie robią wina i skąd wziął się pomysł na powstanie takiego miejsca. Mogliśmy tutaj spokojnie porozmawiać, oraz spróbować oferowanych win.


Wszystko zaczęło się w 2015 roku: pewnego dnia po powrocie taty do domu, ogłosił nam, że kupił w Pstrągowej działkę, zakładamy winnicę i będziemy robić wino. Nikomu wcześniej o tym nie mówił, więc było to dla nas ogromne zaskoczenie. Przyjechaliśmy tutaj na miejsce, na działce stał stary domek oraz stodoła. Pracę zaczęliśmy od wyremontowania domku, a następnie zaczęliśmy zajmować się winoroślami. Wszystko w tym miejscu robiliśmy sami oraz z pomocą naszej rodziny, nie zatrudniamy nikogo z zewnątrz– mówi nam syn właściciela.


W ofercie Winnicy Notabene znajduje się 6 win wytrawnych (3 białe oraz 3 czerwone), pierwsze butelki rozlanego wina są z rocznika 2018: zanim udało się wszystko postawić, oraz zanim owoce urosły do odpowiedniego poziomu musieliśmy poczekać około trzy lata. Obecnie na terenie 50 arów mamy mniej więcej 2400 krzewów owocowych w 15 różnych odmianach. W planach mamy zwiększenie winnicy o 100%, oraz wprowadzenie do oferty nowych win.


Miejsce położone jest w spokojnej i malowniczej okolicy, a właściciele to bardzo pozytywni i otwarci ludzie, po których widać, że produkcja wina to przede wszystkim ich ogromna pasja, którą chcą się dzielić z innymi: organizujemy tutaj na miejscu degustację naszych win. Można przyjechać do nas, zobaczyć całą winnicę „od środka” oraz spróbować tego co mamy w ofercie. Na miejscu dla gości przygotowane są leżaki, oraz różnego rodzaju przekąski. Można na spokojnie usiąść sobie z kieliszkiem wina i się zrelaksować. Takie degustacje organizujemy w każdą sobotę i niedzielę, aż do końca września. Wszelkie informacje na ten temat dostępne są na naszej stronie internetowej, Facebooku oraz Instagramie.


Wszystkie oferowane wina możesz zakupić bezpośrednio od właścicieli odwiedzając ich na miejscu w Pstrągowej lub w Rzeszowie. Dostępne są również w rzeszowskich lokalach takich jak Ima Sushi i Karczma Wacławówka czy w Siedlisku Janczar w Pstrągowej.


Nigdy wcześniej nie zagłębialiśmy się w temat winnic, chociaż Karolina jest wielką fanką tego trunku (wszystko oczywiście w granicach przyzwoitości 😀 ). Cieszymy się bardzo, że mogliśmy odwiedzić to miejsce i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat całej działalności. Właściciele winnicy to bardzo sympatyczni ludzie, po których widać, że to co robią sprawia im ogromną radość. Zapraszamy serdecznie do odwiedzin tego miejsca, szczególnie podczas organizowanych degustacji. Więcej na temat Winnicy Notabene dowiesz się z naszego nowego filmu, który znajdziesz poniżej!


PS. Chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować Łabudzki Project za udostępnienie ujęć z drona 🙂