„Wędrujące dobranocki”- nowy projekt Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

„Wędrujące dobranocki – cykl dostępnych, integracyjnych wydarzeń, zajęć i warsztatów artystycznych”

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie zaprasza do udziału w przedsięwzięciu „Wędrujące dobranocki – cykl dostępnych, integracyjnych wydarzeń, zajęć i warsztatów artystycznych” realizowanego w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna”. Celem projektu jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej.


W okresie 1.06-15.12.2020 roku muzeum przeprowadzi wiele różnorodnych dostępnych wydarzeń kulturalnych, przystosowanych do potrzeb uczestników z niepełnosprawnościami, zorganizowanych w szkołach, przedszkolach, ośrodkach rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych oraz siedzibach fundacji i stowarzyszeń w całym regionie oraz poza jego granicami.

W miejscu zamieszkania beneficjentów zostaną zrealizowane serie warsztatów i zajęć edukacyjnych:

„Ekspedycja wehikułem czasu” – cykl 5 integracyjnych warsztatów artystycznych skierowanych do osób pełnosprawnych i z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Uczestnicy warsztatów dzięki magicznej latarni i starym projektorom oraz urządzeniom do wyświetlania ruchomych obrazów przeniosą się do świata przodków – dawnego kina, w arkana którego zostaną wprowadzeni w magicznej atmosferze.

„Spacer kulturalny z Misiem Uszatkiem” – cykl 10 integracyjnych zajęć, których celem jest przybliżenie świata osób z niepełnosprawnościami i uwrażliwienie na ich potrzeby. Pomocnikiem będzie miś z oklapniętym uszkiem, znany jako dżentelmen i znawca – savoir-vivre’u. Podczas spotkań uczestnicy będą mieli okazję poznać m.in. zasady zachowania w kontakcie z osobami z niepełnosprawnością oraz nauczyć się, jak można im pomagać.

„Włóczęgi z postaciami z bajek” – cykl 5 warsztatów w formie zabaw i konkursów, na których uczestnicy poznają najpopularniejszych bohaterów animacji i ich przygody, wezmą udział w konkursie wiedzy oraz obejrzą projekcje dobranocek.

„Wędrówki z kamerą wśród gwiazd” – 3-dniowe integracyjne warsztaty animacji, na których pod opieką profesjonalisty uczestnicy pełnosprawni i z niepełnosprawnością, stworzą – od projektu po montaż i udźwiękowienie – własny film animowany, w którym wystąpią ulubione dobranockowe postaci.

„Rajd od bajki do dobranocki” – cykl 5 integracyjnych warsztatów literacko-filmowych z wykorzystaniem wydawnictw, w których swoją karierę rozpoczęli bohaterowie dobranocek. Celem warsztatów jest wzmocnienie poczucia własnej wartości, rozwijanie zdolności bajkopisarskich, komunikacyjnych oraz umiejętności społecznych uczestników.


W ramach przedsięwzięcia zostaną wykonane dostępne pomoce dydaktyczne: „Wielka księga bajek” – sensoryczny podręcznik dla małych i dużych wielbicieli dobranocek, reprodukcje tyflograficzne ilustracji bajek, kopie eksponatów do poznawania przez dotyk oraz mapa podróży bajkowych bohaterów.


W ramach akcji zostanie przeprowadzony również:

Konkurs plastyczny „Śladami bohaterów wieczorynek” dedykowany uczestnikom w różnym wieku, na najpiękniejszą pracę plastyczną przedstawiającą postaci z dobranocek i ich bajkowe podróże. Umożliwi on twórcom dzieł rozwijanie talentów plastycznych, kreatywności i wrażliwości artystycznej (01.06-09.09.2020).

Wystawa pokonkursowa „Śladami bohaterów wieczorynek”. Prace plastyczne laureatów zostaną zaprezentowane w Muzeum Dobranocek.

Objazdowa wystawa planszowa „Dobranocka w podróży” – prezentująca najpopularniejszych bajkowych bohaterów prezentowana w pięciu miejscach – w siedzibach Partnerów projektu.

Uroczysty wernisaż wystawy „Wyprawy z Krecikiem”. Beneficjenci zwiedzą ekspozycję z przewodnikiem, obejrzą pokaz przezroczy, poznają zwyczaje kretów oraz wezmą udział w konkursie wiedzy o czechosłowackich dobranockach „Krecik i spółka”. Uczestnicy przedsięwzięcia będą pod opieką tłumacza języka migowego (16.09.2020).


Partnerzy: Regionalna Placówka Opiekuńczo-Terapeutyczną „Tęczowy Domek” w Rzeszowie, Dom Pomocy Społecznej w Rzeszowie, Spółdzielnia Socjalna Niebieski Młyn w Kraśniku, Fundacja Szansa dla Niewidomych, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Rymanowie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Patronat honorowy: Fundacja Reksio im. Heleny i Lechosława Marszałków

Patronat medialny: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio VIA, nowiny24.pl, Gazeta Wyborcza w Rzeszowie, Nasz Dom Rzeszów, Nauczyciel i Szkoła, rzeszow.wyborcza.pl, resinet.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Więcej informacji na temat całego projektu znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej Muzeum Dobranocek w Rzeszowie