Podziemne Przejście Turystyczne w Jarosławiu

Każde miasto ma swoją mniej lub bardziej bogatą historię. Są miasta młodsze, ale i takie, których historia budowana była na przestrzeni kilku ostatnich stuleci. Bez wątpienia jednym z ciekawszych miast na mapie Podkarpacia jest Jarosław. Chociaż znajdziemy tutaj wiele atrakcji, starych kamienic czy miejsc kultu religijnego, to my dzisiaj skupimy się na Podziemnym Przejściu Turystycznym, w którym mogliśmy poznać historię tego miasta.


Podziemne Przejście Turystyczne znajduje się w samym centrum miasta, pod trzema kamienicami kupieckimi: Orsettich, Attavantich i Gruszewiczów. To w tym miejscu znajdowały się wielopoziomowe składy towarów, które używane były między innymi podczas jarosławskich jarmarków słynnych w całej Europie. Całe przejście ma ponad 200 metrów długości, a zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 50 minut. Miejsce to podzielone jest na kilka tematycznych sal, w których zobaczymy jak wyglądało życie w dawnych czasach. Ekspozycje są bardzo zróżnicowane, oprócz starych wykopalisk czy przedmiotów codziennego użytku znajdziemy tutaj multimedialne kioski, w których możemy wypalać gliniane naczynia, pobawić się w archeologów, przepłynąć się łodzią czy przebrać w strój mieszczański! Niżej pokażemy Wam kilka tematycznych sal, które są do zobaczenia podczas zwiedzania tego miejsca.


Ceramika

Ręcznie tworzone i wypalane gliniane naczynia to już niestety przeszłość, chociaż jeszcze w niektórych miejscach możemy spotkać to jako atrakcję dla turystów. W sali poświęconej temu rodzajowi rzemiosła dowiesz się wyglądała praca garncarza oraz cały proces tworzenia naczyń.

Kuchnia mieszczańska

Dawne kuchnie musiały spełniać podobne funkcje jak te w dzisiejszych czasach, chociaż wyglądały nieco inaczej. W tym miejscu dowiesz się co jedzono w tamtych czasach, ale również jak przechowywano sztućce czy nawet jak robiono pułapki na myszy.

Myślistwo

Myślistwo przez wiele lat wpisywało się w historię miasta i jest jej nieodłącznym elementem. Warto zapoznać się z tą historią, oraz zobaczyć jak zmieniała się broń na przestrzeni wieków.

Paleontologia

Wykopane skamieniałości sprzed setek tysięcy lat na pewno robią wrażenie i pobudzają wyobraźnię. Teraz dzięki multimedialnemu kioskowi sami możemy wykopać coś z ziemi!

Szlak wodny

Dzięki kolejnej multimedialnej atrakcji możemy „przepłynąć” Sanem oraz Wisłą, aż do Gdańska! Jest to super atrakcja szczególnie dla najmłodszych, którzy mogą usiąść w łodzi i przy dźwiękach wioseł oraz śpiewie ptaków poznać historię tego szlaku.


Jarosławskie Jarmarki

Odpowiednie położenie geograficzne sprawiło, że w Jarosławiu odbywały się jedne z największych jarmarków w Europie. Bez wątpienia wpłynęło to na historię miasta. Przybywający kupcy z całego świata oferowali tutaj między innymi różnego rodzaju materiały, przyprawy, srebro czy żelazo.

Podziemne Przejście Turystyczne powstało w 2015 roku i jest przykładem bardzo dobrze zorganizowanej atrakcji turystycznej. Przedstawienie bogatej historii miasta przy pomocy wielu multimedialnych kiosków, makiet czy wizualizacji sprawia, że pobyt w tym miejscu to świetnie spędzony czas dla całych rodzin. Jest to bez wątpienia nie tylko ciekawa lekcja historii, ale i świetna zabawa dla każdego członka rodziny.


Godziny otwarcia:

PAŹDZIERNIK – KWIECIEŃ

Poniedziałek – zamknięte

Wtorek – Sobota 9.00 – 16.00

Niedziela 10.00 – 16.00


MAJ – WRZESIEŃ

Poniedziałek – zamknięte

Wtorek – Sobota 9.00 – 18.00

Niedziela 10.00 – 18.00


Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Rynek 5, 37-500 Jarosław


Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej PODZIEMNEGO PRZEJŚCIA TURYSTYCZNEGO W JAROSŁAWIU.