Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Pozostajemy w Przemyślu, by tym razem odwiedzić Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. Jest to główna placówka, która posiada swoje dwa oddziały. Pierwszym z nich jest Muzeum Dzwonów i Fajek, o którym mogliście przeczytać w poprzedniej relacji. Drugim miejscem jest Muzeum Historii Miasta Przemyśla, o którym dowiecie się w niedalekiej przyszłości.


Skupmy się dziś jednak na Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Jest to obiekt, który został założony już w 1909 roku jako Muzeum Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. W ciągu ponad stu lat działalności placówka kilkukrotnie zmieniała siedzibę m.in. z powodu problemów finansowych. Obecnie placówka mieści się w centrum miasta, a dokładniej na placu Berka Joselewicza 1, w budynku z 2008 roku postawionego specjalnie dla działalności muzeum. Znajdziemy tutaj ponad 200 tysięcy eksponatów z zakresu archeologii, historii, numizmatyki, religii czy sztuki i rzemiosła. Dodatkowo przy muzeum działa biblioteka, która posiada ponad 40 tysięcy pozycji, w tym około 100 rękopisów czy 400 starodruków.


Dział Archeologii jak sama nazwa wskazuje przedstawia najstarsze dzieje regionu. Znajdziemy tutaj zabytki ze wszystkich epok i okresów prehistorycznych, średniowiecza oraz okresu nowożytnego. Wśród znalezisk zobaczyć możemy cenne wyroby kamienne, krzemienne oraz powstałe z brązu czy żelaza. Wrażenie na pewno robią również zespoły grobowe z cmentarzyska starowęgierskiego. W sali zobaczymy makiety czy woskowe figury przedstawiające mieszkańców i ich życie w dawnych czasach.


W dziale historycznym zobaczymy wyjątkowe eksponaty związane z I i II Wojną Światową na przemyskich regionach. Pamiątki, archiwalia, makiety, broń oraz setki zdjęć to ogromna dawka wiedzy dla każdego turysty.


W budynku znajdziemy również miejsce stałych cennych wystaw:

„Credo na dwa głosy”- to wystawa o charakterze religijnym, która prezentuje sztukę narodów polskich oraz ukraińskich. Ekspozycja posiada setki ikon, sporą ilość różnego rodzaju przedmiotów związanych z liturgią cerkiewną, zabytkowych carskich oraz diakońskich wrót, szat liturgicznych czy rzeźb ołtarzowych.

„Opowieść o Żydach Przemyskich”. Społeczność żydowska od wieków była związana z dziejami Przemyśla. Dlatego też w poprzednim roku postanowiono otworzyć stałą wystawę. W ciemnej klimatycznej sali znajdziemy dziesiątki starych fotografii, przedmioty związane z kultem religijnym czy życiem codziennym.

„Twierdza Przemyśl”- to jedna z najsłynniejszych warowni I Wojny Światowej. Wystawa przedstawia dzieje budowy oraz walkę o przemyską twierdzę. Zobaczyć możemy militaria, setki fotografii, przedmioty codziennego użytku oraz mnóstwo różnego rodzaju pamiątek. Wrażenie robią również modele samolotów czy austro-węgierska armata M.75.


Kilka zdań oraz fotografii na pewno nie przedstawi dokładnie tego wszystkiego co jesteśmy w stanie zobaczyć będąc na miejscu. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej to świetne miejsce na wyjątkową lekcję historii. Dzięki tysiącom eksponatów możemy „przenieść się w czasie” i zapomnieć o teraźniejszości. Niech ten wpis będzie namiastką tego co możesz zobaczyć na miejscu. Zachęcam do odwiedzin. Naprawdę warto.