Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu

Długi weekend majowy to idealna okazja, aby ruszyć się z domu i spędzić czas aktywnie. Pomysłów oraz możliwości w całym województwie jest wiele. Niepewna pogoda może odstraszać od wychodzenia z domu, jednak są miejsca do których warto się wybrać. Jednym z takich miejsc jest Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu.


Przemyskie Muzeum Dzwonów i Fajek jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Już sam budynek w którym mieszczą się eksponaty robi wrażenie. Zabytkowa barokowa wieża zegarowa o wysokości 38 metrów postawiona została w drugiej połowie XVIII wieku. Samo muzeum otwarte zostało w 2001 roku. Zastanawiacie się skąd w Przemyślu miejsce na tego typu eksponaty? Jak się okazuje miasto ma bogatą historię związaną z wyrobem fajek oraz dzwonów. Przedmioty te powstawały tutaj przez stulecia i na stałe wpisały się w historię tego miasta.

Widać to bardzo dobrze na przedstawionych eksponatach. Dziesiątki fajek znajdujące się w witrynach oraz gablotach przyciągają wzrok swoimi kształtami oraz kolorami. Znajdziemy tutaj fajki wykonane z drewna, gliny, mosiądzu, sepiolitu czy porcelany. Najstarsze z nich powstały już pod koniec XVII wieku! Oprócz klasycznych fajek znaleźć możemy różne akcesoria czy fajki wodne.

Równie okazale prezentuje się wystawa dzwonów. O ich historii oraz metodzie odlewania dowiemy się z wielu tablic powieszonych na ścianach. Znajdziemy tutaj również stare pamiątkowe zdjęcia z działających w mieście zakładów odlewniczych. Prezentowane dzwony pochodzą również z innych regionów kraju. Znajdziemy tutaj modele wykonane na Dolnym Śląsku czy pochodzące z okolic Gdańska. Ciekawymi przykładami są dzwony okrętowe wypożyczone z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku i Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Po pokonaniu kilku pięter dochodzimy do szczytu wieży, gdzie znajduje się punkt widokowy z panoramą całego miasta. Widok jaki ukazuje się naszym oczom zdecydowanie zrekompensuje Wam wysiłek po pokonaniu sporej ilości schodów. Muzeum mieści się przy ulicy Władycze 3, a więc w samym centrum przy rynku miasta. Dla zwiedzających otwarte jest od wtorku do soboty w godzinach 9:00-16:00, oraz w niedzielę od 11:00 do 15:00. W każdy wtorek muzeum można zwiedzać bezpłatnie, natomiast w poniedziałki obiekt jest zamknięty. Położenie w samym centrum miasta, łatwy dostęp oraz bardzo ciekawa ekspozycja sprawia, że obiekt jest bardzo popularny wśród turystów.

Wykorzystaj kilka wolnych dni, wsiadaj w samochód, ruszaj do Przemyśla i zobacz wszystko na własne oczy!