Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Wielu z Was na pewno pamięta czasy świetności dobranocek w polskiej telewizji. Gdy wybijała godzina 19:00 siadaliśmy przed telewizorem, włączaliśmy TVP 1 i z niecierpliwością czekaliśmy na bajkę. Pierwszą wyemitowaną dobranocką w Telewizji Polskiej była produkcja „Jacek i Agatka”, którą doskonale pamięta starsze pokolenie. Pojawiła się ona na ekranie 2 października 1962 roku. Ostatnia wieczorynka wyemitowana była w telewizji 30 sierpnia 2013 roku o godzinie 19:00 i była to brytyjska produkcja-” Świnka Peppa”.


Rzeszów to jedyne miasto w Polsce gdzie znajduje się miejsce, w którym możemy powrócić wspomnieniami do czasów dzieciństwa. W 2009 roku powstało tu Muzeum Dobranocek! Inicjatywa powstania tego miejsca to zasługa Wojciecha Jamy, który na rzecz muzeum przekazał swoje osobiste zbiory warte ponad 200 tysięcy złotych. W zasobach muzeum znajdują się eksponaty pochodzące z realizacji animacji, takie jak scenariusze, folie animacyjne czy oryginalne lalki filmowe. Są tu też przedmioty życia codziennego, które ozdobione są wizerunkami postaci z bajek, np. przywieszki, artykuły spożywcze, opakowania po słodkościach. Zwiedzający muzeum znaleźć tu mogą takich bohaterów dobranocek jak Gąska Balbinka, Reksio, Bolek i Lolek, Misia Uszatka, Plastusia i wiele, wiele innych.


W Muzeum Dobranocek podziwiać można wystawy stałe, w których zobaczymy oryginalne lalki z filmów kukiełkowych, które produkowane były w Studiu Małych Form Filmowych SE-Ma-For w Łodzi. Rozmieszczone w wielu miejscach znane nam postaci z bajek takie jak ” Mały Pingwin Pik-Pok”, ” Maurycy i Hawranek” czy „Koziołek Matołek” przywołują piękne wspomnienia z dzieciństwa. Przechodząc przez kolejne pomieszczenia zauważyć możemy też bohaterów zagranicznych produkcji takich jak ” Pszczółka Maja” czy ” Krecik”.


Od 13 stycznia w Muzeum Dobranocek podziwiać możemy wystawę czasową, która przedstawia produkcję z lat 80-tych „Tajemnice Wiklinowej Zatoki”. Autorem projektów plastycznych jest ikona polskiego kina- Wiesław Zięba. Ten reżyser i animator nagradzany był wielokrotnie na festiwalach filmowych w Polsce jak i za granicą. Podczas trwającej wystawy czasowej zobaczyć można oryginalne celuloidy z produkcji, kadry oraz ilustracje książkowe. Czas trwania wystawy czasowej nie jest jednoznacznie określony, dlatego warto skorzystać i wybrać się tam jak najszybciej by zobaczyć świat Wiklinowej Zatoki!


Muzeum Dobranocek prowadzi też wiele projektów, a aktualnie trwający to ” Wędrujące dobranocki- cykl dostępnych, integracyjnych wydarzeń, zajęć i warsztatów artystycznych”, którego mamy przyjemność być patronem medialnym. Od 1 czerwca do 15 grudnia bieżącego roku muzeum przeprowadzać będzie wiele wydarzeń kulturalnych dostosowanych do potrzeb uczestników z niepełnosprawnościami. Zorganizowane one będą m.in. w szkołach, przedszkolach i siedzibach fundacji w całym regionie i poza jego granicami. Więcej informacji odnośnie projektu znajdziecie na stronie internetowej Muzeum Dobranocek.


To niesamowite miejsce, które mieliśmy okazję odwiedzić przywołało nam wiele wspomnień z dzieciństwa oraz mieliśmy możliwość poznać dobranocki z czasów naszych rodziców czy dziadków. Możemy śmiało powiedzieć, że Muzeum Dobranocek to miejsce świetne do zwiedzania dla dzieci ale nie tylko tych najmłodszych, w końcu każdy z nas gdzieś w środku dalej jest dzieckiem 🙂


Godziny otwarcia Muzeum Dobranocek zależne jest od danego okresu w roku:

rok szkolny:

wtorek – piątek: 9.00 – 17.00

sobota – niedziela: 10.00 – 18.00

poniedziałek: nieczynne

wakacje i ferie:

poniedziałek – piątek: 9.00-17.00

sobota – niedziela: 10.00-18.00


Oprócz zwiedzania indywidualnego można także skorzystać ze zwiedzania w grupie zorganizowanej ( max. 25 osób) z przewodnikiem, po wcześniejszym ustaleniu tego z muzeum.


Zapraszamy do odwiedzin strony internetowej MUZEUM DOBRANOCEK!